Agenda and draft minutes

Venue: Bromley Civic Centre

Contact: Graham Walton  0208 461 7743

Items
No. Item

71.

PROPORTIONALITY OF SUB-COMMITTEES

Minutes:

RESOLVED that the proportionality of Sub-Committees be agreed as follows –

 

 

Size

Conservative

Labour

Independent

Audit Sub-Committee

7

6

1

0

Industrial Relations Sub-Committee

7

6

1

0

Local Joint Consultative Cttee

9

8

1

0

Pensions Investment Sub-Committee

7

6

1

0

Rights of Way Sub-Committee

7

6

1

0

 

72.

MEMBERS OF SUB-COMMITTEES

Minutes:

RESOLVED that the Schedule of Members to serve on the Sub-Committees of the General Purposes and Licensing Committee be agreed as below.

 

(i)  AUDIT SUB-COMMITTEE

 

 

Councillors

1

Neil Reddin (CH)

2

Robert Evans (VC)

3

Gareth Allatt

4

Ian Dunn (LAB)

5

Keith Onslow

6

Tony Owen

7

Stephen Wells

 

(ii)  INDUSTRIAL RELATIONS SUB-COMMITTEE

(To include Leader, Deputy Leader, Chairman and Vice-Chairman of the General Purposes and Licensing Committee.)

 

 

Councillors

1

Colin Smith (CH)

2

Peter Fortune (VC)

3

David Cartwright

4

Simon Fawthrop

5

Josh King (LAB)

6

Pauline Tunnicliffe

7

Stephen Wells

 

(iii)  LOCAL JOINT CONSULTATIVE COMMITTEE

(To include Leader or named Deputy, Chairman of Executive, Resources and Contracts Policy Development and Scrutiny Committee or named Deputy and Chairman of the General Purposes and Licensing Committee or named Deputy)

 

 

Councillors

1

Russell Mellor (CH)

2

David Cartwright

3

Simon Fawthrop

4

Will Harmer

5

Josh King (LAB)

6

Kate Lymer

7

Colin Smith

8

Pauline Tunnicliffe

9

Michael Turner

 

(iv)  PENSIONS INVESTMENT SUB-COMMITTEE

 

 

Councillors

1

Keith Onslow (CH)

2

Gareth Allatt (VC)

3

Simon Fawthrop

4

Simon Jeal (LAB)

5

David Jefferys

6

Christopher Marlow

7

Gary Stevens

 

(v)  RIGHTS OF WAY SUB-COMMITTEE

 

 

Councillors

1

Michael Rutherford (CH)

2

Mike Botting (VC)

3

Vanessa Allen (LAB)

4

Simon Fawthrop

5

Robert Mcilveen

6

Harry Stranger

7

Michael Tickner

 

73.

APPOINTMENT OF CHAIRMEN AND VICE-CHAIRMEN OF SUB-COMMITTEES

Minutes:

RESOLVED  that the following Councillors be appointed as Chairman and Vice-Chairman of the Sub-Committees of the General Purposes and Licensing Committee.

AUDIT SUB-COMMITTEE

Neil Reddin

 

Robert Evans

INDUSTRIAL RELATIONS SUB-COMMITTEE

 

Colin Smith

Peter Fortune

LOCAL JOINT CONSULTATIVE COMMITTEE

Russell Mellor

(Staff-side appointment)

PENSIONS INVESTMENT SUB-COMMITTEE

Keith Onslow

Gareth Allatt

RIGHTS OF WAY SUB-COMMITTEE

 

Michael Rutherford

Mike Botting

 

74.

APPOINTMENT OF APPEALS SUB-COMMITTEE

Minutes:

RESOLVED:

(1)  That all Members of the Council, except Executive Members, be eligible for appointment to the Appeals Sub-Committee.

(2)  Three Members be drawn as required, to constitute an Appeals Sub-Committee.

75.

APPOINTMENT OF LICENSING SUB-COMMITTEE

( A schedule of recommended appointments will be circulated at the meeting.)

Minutes:

RESOLVED:

(1)  That all Members of the General Purposes and Licensing Committee be eligible for appointment to the Licensing Sub-Committee;

 

(2)  Three Members be drawn as required, to constitute a Licensing Sub-Committee.

 

Original Text: