Agenda and draft minutes

Venue: Bromley Civic Centre

Contact: Graham Walton  0208 461 7743

Items
No. Item

101.

PROPORTIONALITY OF SUB-COMMITTEES

Minutes:

RESOLVED that the proportionality of Sub-Committees be agreed as follows -

 

 

Size

Conservative

Labour

Independent

Audit Sub-Committee

7

6

1

0

Industrial Relations Sub-Committee

7

6

1

0

Local Joint Consultative Cttee

9

8

1

0

Pensions Investment Sub-Committee

7

6

1

0

Rights of Way Sub-Committee

7

6

1

0

 

 

102.

APPOINTMENT OF APPEALS SUB-COMMITTEE

Minutes:

RESOLVED:

 

(1)  That all Members of the Council, except Executive Members, be eligible for appointment to the Appeals Sub-Committee.

 

(2)  Three Members be drawn as required, to constitute an Appeals Sub-Committee.

 

103.

MEMBERS OF SUB-COMMITTEES

Minutes:

RESOLVED that the Schedule of Members to serve on the Sub-Committees of the General Purposes and Licensing Committee be agreed as below.

 

(i)  AUDIT SUB-COMMITTEE

 

 

Councillors

1

Neil Reddin (CH)

2

Robert Evans (VC)

3

Gareth Allatt

4

Ian Dunn (LAB)

5

Keith Onslow

6

Tony Owen

7

Stephen Wells

 

(ii)  INDUSTRIAL RELATIONS SUB-COMMITTEE (to include Leader, Deputy Leader, Chairman and Vice-Chairman of the General Purposes and Licensing Committee.)

 

 

Councillors

1

Colin Smith (CH)

2

Peter Fortune (VC)

3

David Cartwright

4

Simon Fawthrop

5

Josh King (LAB)

6

Pauline Tunnicliffe

7

Stephen Wells

 (iii)  LOCAL JOINT CONSULTATIVE COMMITTEE (to include Leader or named Deputy, Chairman of Executive & Resources, Policy Development and Scrutiny Committee or named Deputy and Chairman of the General Purposes and Licensing Committee or named Deputy)

 

 

Councillors

1

Russell Mellor (CH)

2

David Cartwright

3

Simon Fawthrop

4

Will Harmer

5

Josh King (LAB)

6

Kate Lymer

7

Colin Smith

8

Pauline Tunnicliffe

9

Michael Turner

 

(iv)  PENSIONS INVESTMENT SUB-COMMITTEE

 

 

Councillors

1

Keith Onslow (CH)

2

Gareth Allatt (VC)

3

Simon Fawthrop

4

Simon Jeal (LAB)

5

David Jefferys

6

Christopher Marlow

7

Gary Stevens

 

(v)  RIGHTS OF WAY SUB-COMMITTEE

 

 

Councillors

1

Michael Rutherford (CH)

2

Mike Botting (VC)

3

Vanessa Allen (LAB)

4

Simon Fawthrop

5

Robert Mcilveen

6

Harry Stranger

7

Michael Tickner

 

 

104.

APPOINTMENT OF CHAIRMEN AND VICE-CHAIRMEN OF SUB-COMMITTEES

Minutes:

RESOLVED  that the following Councillors be appointed as Chairman and Vice-Chairman of the Sub-Committees of the General Purposes and Licensing Committee.

 

AUDIT SUB-COMMITTEE

Neil Reddin

 

Robert Evans

INDUSTRIAL RELATIONS SUB-COMMITTEE

 

Colin Smith

Peter Fortune

LOCAL JOINT CONSULTATIVE COMMITTEE

Russell Mellor

(Staff-side appointment)

PENSIONS INVESTMENT SUB-COMMITTEE

Keith Onslow

Gareth Allatt

RIGHTS OF WAY SUB-COMMITTEE

 

Michael Rutherford

Mike Botting

 

 

105.

APPOINTMENT OF LICENSING SUB-COMMITTEE

 

(A schedule of recommended appointments will be circulated at the meeting.)

 

Minutes:

RESOLVED:

 

(1) That all Members of the General Purposes and Licensing Committee be eligible for appointment to the Licensing Sub-Committee;

 

(2)  Three Members be drawn as required, to constitute a Licensing Sub-Committee.

 

 

Original Text: